Header

Pomysł na prowadzenie bloga zrodził się z chęci przybliżenia Państwu zagadnień z dziedziny dentystyki oraz tematyki pokrewnej, w przystępny lecz rzeczowy i merytoryczny sposób, zarówno dla lekarzy, techników dentystycznych jak i pacjentów.

Za jego pośrednictwem będziemy opisywać tematy związane głównie ze stomatologią, protetyką i dezynfekcją. Dlatego też kwestie, które będziemy poruszali na blogu obejmą również tematykę zdrowia i higieny jamy ustnej, protetyki, profilaktyki a także dezynfekcji oraz sterylizacji powierzchni i narzędzi stanowiących wyposażenie gabinetów stomatologicznych, weterynaryjnych, kosmetycznych, salonów fryzjerskich, studiów tatuażu i piercingu.

Dołożymy wszelkich starań aby każdy wpis umieszczony na naszym blogu był treściwy, fachowy oraz zgodny ze stanem faktycznym współczesnej wiedzy. Serdecznie zapraszamy do lektury bloga, komentowania i dzielenia się refleksjami.

środa, 2 listopada 2022

KOFERDAMY W STOMATOLOGII - CHARAKTERYSTYKA I ZASTOSOWANIE

Bezpieczne leczenie zębów

Współczesna stomatologia kładzie nacisk w szczególności na komfort i higienę pracy, estetykę a także na zachowanie suchości pola zabiegowego, które w przypadku leczenia kanałowego czy przy wypełnianiu zęba jest niezwykle istotnym elementem. W związku z tym bardzo często wykorzystuje się akcesoria ułatwiające pracę stomatologom podczas różnych zabiegów. Szczególną uwagę poświęca się też kwestiom bezpieczeństwa oraz higieny. W dobie pandemii COVID-19 w gabinetach dentystycznych wprowadzono dodatkowe procedury w celu ochrony pacjentów oraz personelu dentystycznego przed zarażeniem się bądź przeniesieniem wirusa. Działania te obejmowały przede wszystkim dokładne mycie oraz dezynfekcję rąk, stosowanie ochronnej odzieży oraz płukanie jamy ustnej przed zabiegiem i jeśli to możliwe założenie koferdamu.

Zastosowanie koferdamu w stomatologii

Koferdam stosuje się w celu odizolowania miejsca wykonywania zabiegu przed nadmiarem śliny wydzielanej w jego trakcie. Zapewnia on odpowiednią higienę a także komfort podczas wykonywania poszczególnych czynności ułatwiając pracę stomatologom oraz wpływa na precyzję i skuteczność przeprowadzanego zabiegu, dodatkowo skracając czas jego trwania. Ponadto koferdam chroni opracowywany ząb przed dostaniem się do niego bakterii zawartych w ślinie, jamie ustnej i gardle oraz zabezpiecza pacjenta przed urazami jamy ustnej podczas wykonywania zabiegu. Zapewnia też lepszą widoczność i dostęp do zębów poprzez odsunięcie języka, warg oraz policzków od pola operacyjnego. Koferdam najczęściej stosowany jest podczas leczenia kanałowego jednak coraz częściej stomatolodzy używają go również podczas leczenia zachowawczego.

Charakterystyka koferdamów stomatologicznych

Stosowane w gabinetach i klinikach stomatologicznych koferdamy charakteryzują się przede wszystkim dużą rozciągliwością będąc jednocześnie odpornymi na rozdarcie. Materiał, z którego wykonany jest koferdam występuje w różnych krojach, grubościach, kolorach, smakach czy zapachach, w celu zaspokojenia indywidualnych preferencji pacjentów oraz stomatologów. Ponadto koferdamy w żaden sposób nie utrudniają pacjentom oddychania. Kompletny zestaw do izolacji zębów podczas zabiegu składa się z gumy, klamry, dziurkacza, kleszczy oraz ramki. Guma może być lateksowa bądź bezlateksowa. Metalowe klamry do koferdamu, ze skrzydełkami bądź bez, służą do mocowania i stabilizacji gumy w optymalnym położeniu. Dziurkacz wykorzystywany jest do wykonywania otworów w gumie na zęby. Kleszcze są to szczypce do zakładania klamer na zębie. Ramki (metalowe bądź plastikowe) lub klamry napinają gumę do koferdamu by nie ograniczała widoczności i nie utrudniała dostępu do pola zabiegowego. Najczęściej mają one kształt litery U. Dodatkowe elementy utrzymujące i izolujące to nici dentystyczne, gumki zaciskowe do koferdamu oraz płynny koferdam służący do uszczelniania miejsc niedostatecznie uszczelnionych przez gumę koferdamu.

Przeciwwskazania do używania koferdamów stomatologicznych

Nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania koferdamu. Pacjenci uczuleni na lateks powinni poinformować o tym stomatologa przed wizytą, wówczas zastosowana zostanie guma bezlateksowa.

CZYM JEST KAMIEŃ NAZĘBNY I JAK SIĘ GO POZBYĆ?

Jak kamień nazębny wpływa na zdrowie zębów i dziąseł? Kamień nazębny jest trwałym zmineralizowanym osadem na zębach ujawniającym się w po...