Mocne i zadbane szkliwo jest podstawą zdrowych zębów dlatego należy o nie dbać i chronić przed działaniem czynników chorobotwórczych. Zapobieganie procesom jego niszczenia takim jak rozwój kamienia nazębnego oraz powstawanie próchnicy jest niezwykle ważne ponieważ głównym zadaniem szkliwa jest ochrona zęba przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Właśnie dlatego przeprowadza się zabieg remineralizacji zębów niosący dla nich wiele korzyści.
Remineralizacja szkliwa – czym jest?
Remineralizacja szkliwa polega przede wszystkim na wzmocnieniu szkliwa zębów oraz odbudowania go, ograniczenia jego nadwrażliwości a także wyrównania porowatej powierzchni zębów. Jest to proces niezwykle ważny z punktu widzenia profilaktyki zdrowej jamy ustnej ponieważ zapobiega on licznym chorobom zębów oraz dziąseł. Remineralizacja korzystnie wpływa na ochronę przed próchnicą i zmniejsza nadwrażliwość zębów wzmacniając jednocześnie ich strukturę. Ponadto zęby stają się bardziej odporne na wszelkie uszkodzenia a wytworzona na ich powierzchni w trakcie zabiegu remineralizacji powłoka hamuje proces negatywnego oddziaływania na zęby szkodliwych substancji i proces odkładania się bakteryjnej płytki nazębnej.
Jak wygląda zabieg remineralizacji szkliwa u stomatologa?
Wykonanie remineralizacji w gabinecie dentystycznym rozpoczyna się usunięciem kamienia nazębnego. Następnie przeprowadza się fluoryzację, która uzupełnia i znacznie wzmacnia szkliwo, co jest niezwykle ważne, bo przywraca równowagę minerałów. Efektem zabiegu jest mocniejsze i odporniejsze szkliwo a zęby stają się bielsze, jaśniejsze i bardziej lśniące.

Żel do higieny jamy ustnej z chlorheksydyną, fluorem i ksylitolem dla poprawy stanu zębów, dziąseł i jamy ustnej
Jak zadbać o szkliwo zębów w domu?
Należy jednak pamiętać, że odbudowa szkliwa nie ogranicza się wyłącznie do wizyt u stomatologa i poddaniu się zabiegom w jego gabinecie. Ważna jest przede wszystkim właściwa higiena jamy ustnej w domu, w trakcie której należy używać specjalnych preparatów, past, żelów oraz płynów do płukania jamy ustnej, które wspomagają proces remineralizacji zębów, usuwają przebarwienia z ich powierzchni a także redukują ich nadwrażliwość. Stosowanie odpowiednio dobranych produktów w domu stanowi uzupełnienie zabiegu przeprowadzanego w gabinecie i dzięki temu jego skuteczność wzrasta. Kluczowa w procesie naturalnej remineralizacji jest także dieta bogata zwłaszcza w witaminy A i D oraz minerały takie jak fosfor, wapń i magnez. Korzystną zmianą będzie też wyeliminowanie białego cukru i zastąpienie go np. ksylitolem, który przywraca prawidłowe pH w jamie ustnej oraz ułatwia przyswajanie wapnia w organizmie.
Jak profilaktycznie dbać o szkliwo zębów?
Remineralizację szkliwa warto przeprowadzać profilaktycznie, szczególnie w przypadku osób, które mają problem z nadwrażliwością zębów, ich szkliwo jest słabe z natury, zęby mają skłonność do kruszenia się i pękania oraz powstawania próchnicy. Warto też wyrobić sobie codzienne nawyki dotyczące dbania o zdrowe zęby w domu. Szczotkowanie zębów odpowiednią pastą do remineralizacji szkliwa wspomoże jego proces, należy jednak pamiętać by produkt ten zawierał fluor w odpowiednim stężeniu dostosowanym do indywidualnych potrzeb. Ochronę szkliwa mogą też wspomóc płyny do płukania jamy ustnej bądź nici dentystyczne pokryte fluorem.