Header

Pomysł na prowadzenie bloga zrodził się z chęci przybliżenia Państwu zagadnień z dziedziny dentystyki oraz tematyki pokrewnej, w przystępny lecz rzeczowy i merytoryczny sposób, zarówno dla lekarzy, techników dentystycznych jak i pacjentów.

Za jego pośrednictwem będziemy opisywać tematy związane głównie ze stomatologią, protetyką i dezynfekcją. Dlatego też kwestie, które będziemy poruszali na blogu obejmą również tematykę zdrowia i higieny jamy ustnej, protetyki, profilaktyki a także dezynfekcji oraz sterylizacji powierzchni i narzędzi stanowiących wyposażenie gabinetów stomatologicznych, weterynaryjnych, kosmetycznych, salonów fryzjerskich, studiów tatuażu i piercingu.

Dołożymy wszelkich starań aby każdy wpis umieszczony na naszym blogu był treściwy, fachowy oraz zgodny ze stanem faktycznym współczesnej wiedzy. Serdecznie zapraszamy do lektury bloga, komentowania i dzielenia się refleksjami.

czwartek, 17 marca 2022

NA CZYM POLEGA ENDODONCJA? PRZYBLIŻAMY WAM PROCES LECZENIA KANAŁOWEGO.

Zdarza się, że nasze zęby są źródłem bardzo silnych i przykrych dolegliwości bólowych a jedynym sposobem aby sobie z nimi poradzić jest wizyta u dentysty. Najczęściej okazuje się wtedy, że aby poradzić sobie z naszymi problemami jedynym rozwiązaniem jest leczenie kanałowe chorego zęba. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć podstawowe i najważniejsze kwestie dotyczące endodoncji.

Na czym polega leczenie kanałowe i kiedy jest wskazane?

W większości przypadków przyczyną bólu zębów o różnym natężeniu i czasie trwania są bakterie, które przedostają się do miazgi zęba przez ubytek próchniczy powodując stan zapalny. Miazga zęba to unerwiona i unaczyniona tkanka znajdująca się pod szkliwem i zębiną. Czasami jednak dochodzi do jej zapalenia bądź stanów martwiczych i wówczas należy wdrożyć leczenie endodontyczne, które nierzadko pozwala uniknąć ekstrakcji zęba. Endodoncja, potocznie zwana leczeniem kanałowym, polega na oczyszczeniu kanałów korzeni zębowych oraz komory zęba z zainfekowanej miazgi, odkażenia, poszerzenia oraz wypełnienia ich za pomocą specjalnej substancji. Przez lata leczenie kanałowe kojarzone było z ogromnym bólem i dyskomfortem, stosowane niegdyś metody i czas trwania zabiegu, a niejednokrotnie serie zabiegów skutecznie odstraszały pacjentów. Obecnie w leczeniu endodontycznym stosuje się szereg nowoczesnych technologii, wysokiej jakości sprzęt oraz skuteczne znieczulenia. W endodoncji stosuje się głównie znieczulenie miejscowe, pełna narkoza podawana jest jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Jaki jest przebieg endodoncji u stomatologa?

W leczeniu kanałowym wykorzystuje się narzędzia endodontyczne. Po podaniu znieczulenia stomatolog otwiera komorę zęba wiertłem stomatologicznym, po czym delikatnie i precyzyjnie usuwa zainfekowaną oraz martwą miazgę z kanałów i komory zęba oraz poszerza kanały za pomocą bardzo cienkich narzędzi penetrująco-piłujących, a po dokładnym odkażeniu ich wypełnia je tzw. gutaperką – twardniejącą masą stosowaną w stomatologii. Substancja ta jest biozgodna, plastyczna oraz nie przepuszcza bakterii. Ponadto stomatolog korzysta z endometru – elektronicznego urządzenia działającego na zasadzie pomiaru różnic oporów prądu pomiędzy kanałem korzeniowym a kością. Dzięki niemu możliwe jest dokładne określenie długości korzenia zęba, co zmniejsza ryzyko powikłań w leczeniu endodontycznym. Coraz częściej w dobrze wyposażonych gabinetach stomatologicznych zabiegi przeprowadzane są z użyciem mikroskopu, który umożliwia w sposób skuteczny i przede wszystkim bezpieczny przeprowadzenie leczenia kanałowego w miejscach trudnodostępnych jak również wymagających powtórnego leczenia. Pozwala to na uratowanie zębów, które w innym przypadku musiałyby zostać usunięte.

Jakie objawy po zakończonym leczeniu powinny budzić niepokój?

Po zakończonym zabiegu możliwe jest odczuwanie przez pacjenta dolegliwości bólowych przez kilka dni, w postaci zaczerwienienia, mrowienia bądź lekkiej opuchlizny. Jeżeli jednak zabieg przeprowadzono w sposób prawidłowy i usunięto całą zainfekowaną miazgę, dyskomfort będzie krótkotrwały. Powodem do niepokoju może być utrzymujący się przez dłuższy czas ból, który najpewniej świadczy o popełnieniu błędów podczas leczenia. Może to być niedokładne oczyszczenie czy wypełnienie kanałów oraz uszkodzenie korony zęba. Wówczas trzeba szybko reagować i ponownie udać się do stomatologa celem powtórzenia zabiegu. W przeciwnym razie może się okazać, że trzeba usunąć ząb.

CZYM JEST KAMIEŃ NAZĘBNY I JAK SIĘ GO POZBYĆ?

Jak kamień nazębny wpływa na zdrowie zębów i dziąseł? Kamień nazębny jest trwałym zmineralizowanym osadem na zębach ujawniającym się w po...