Jak kamień nazębny wpływa na zdrowie zębów i dziąseł?
Kamień nazębny jest trwałym zmineralizowanym osadem na zębach ujawniającym się w postaci ciemnych przebarwień między nimi. Powstaje w obrębie zębów, a w szczególności przestrzeni międzyzębowej oraz szyjek zębowych. Obecność kamienia nazębnego działa niekorzystnie na zdrowie i higienę jamy ustnej oraz może się przyczynić do degradacji struktur dziąseł i samych zębów pod wieloma względami. Jest to problem, z którym boryka się właściwie każdy z nas, a na jego powstawanie oprócz higieny jamy ustnej wpływa styl życia – spożywanie alkoholu, żywności i napojów zawierających cukier czy palenie papierosów. Cukry łączą się z bakteriami płytki nazębnej co prowadzi do wyzwalania się kwasów, które atakują i niszczą szkliwo powodując ubytki. Kamienia nazębnego w żaden sposób nie można pozbyć się na własną rękę. Nie ma możliwości zmycia go szczoteczką do zębów, płukaniem jamy ustnej czy innymi przyborami do higieny domowej. Zniwelować kamień nazębny może wyłącznie stomatolog, wykonując specjalistyczny zabieg usuwający osady oraz zanieczyszczenia.
Jak prawidłowo usunąć kamień nazębny?
Pierwszym etapem oczyszczania zębów z kamienia jest skaling, przeprowadzany przeważnie przy użyciu metody ultradźwiękowej. Stomatolog przykłada końcówkę skalera do zęba a za pomocą ultradźwięków i wody odrywa on osad od jego powierzchni. Urządzenie to jest jedną z końcówek konsoli fotelu dentystycznego zwanego unitem. Do jego końcówki dokręcone jest specjalne narzędzie w postaci zagiętej łopatki lub zagiętego wrzeciona. Skaler przyłożony do zęba generuje drgania o wysokiej częstotliwości (do kilkudziesięciu tysięcy razy w ciągu sekundy) emitując wibracje na jego powierzchni. Dzięki temu jest w stanie rozbić kamień, który jest następnie wypłukiwany przez strumień wody. Do skalingu używane są także w zależności od potrzeb skalery manualne.
Czym jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie to prosta, standardowa procedura stomatologiczna, którą wykonuje się w celu poprawy higieny jamy ustnej. Polega ono na oczyszczaniu zębów z kamienia i osadu za pomocą tłoczonej pod wysokim ciśnieniem zawiesiny, która zawiera drobinki substancji czyszczącej. Dodane do niej granulki nazywa się piaskiem stomatologicznym, stąd nazwa całego zabiegu. Głównym komponentem piasku stomatologicznego są substancje na tyle twarde, że są w stanie poradzić sobie z usuwaniem osadu na zębach i jednocześnie na tyle delikatne, że nie powodują uszkodzenia szkliwa. Gromadzące się w obrębie płytki nazębnej bakterie mogą powodować uszkodzenie szkliwa, ubytki próchnicze lub choroby przyzębia. Piaskowanie zębów pomaga pozbyć się bakterii z jamy ustnej, zapobiegając tym samym poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Piaskowanie można rozpatrywać nie tylko w kategoriach zabiegu profilaktycznego ale również poprawiającego estetykę uśmiechu ponieważ usuwa ono powierzchowne przebarwienia, co daje efekt jaśniejszych, gładszych i odświeżonych zębów. Piaskowanie wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia zwanego piaskarką, która przypomina pistolet z wąską, zagiętą dyszą. Piaskowanie zaleca się wykonywać przed wybielaniem zębów, a skorzystać z niego powinni szczególnie palacze, miłośnicy kawy, wina bądź herbaty oraz wszystkie osoby, które nie unikają w diecie pokarmów zostawiających przebarwienia na zębach.